Nuorisovaltuusto

Kärkölän nuorisovaltuutetut ovat joko vaaleilla tai suoraan ilmoittautuneista valittavia nuorison edustajia. Valtuuston toimintakausi on kaksi vuotta ja valtuuston koko voi vaihdella 3-12 jäsenen välillä. Nuorisovaaleissa voivat ehdokkaaksi asettua Kärkölässä asuvat 15-20 -vuotiaat henkilöt ja äänioikeus on 13-20 -vuotiailla nuorilla.

Nuorisovaltuusto järjestää nuorille toimintaa itsenäisesti ja on mukana nuorisopalveluiden ja muiden yhteistyötahojen kanssa monissa tapahtumissa. Järvelän Nuokku toimii NuoVan kokoontumispaikkana ja ohjaajat avustavat tarvittaessa esim. tapahtumien järjestelytoimissa, tiedonhaussa, mainonnassa jne. Yhteisiä kokouksia nuoriso-ohjaajien ja mahdollisten yhteistyötahojen kanssa pidetään n. kerran kuussa.

Nuorisovaltuustolla on Kärkölän kunnanvaltuuston kokouksissa viisi paikkaa läsnäolo- ja puheoikeuksin. Myös eri lautakuntien kokouksiin voidaan kutsua nuorisovaltuuston edustajia käsittelemään erityisesti nuoria koskevia asioita.
Nuorisovaltuutetut toimivat nuoria koskevien asioiden asiantuntija- ja yhteistyötahoina. Tarkoituksena on saada nuoret kiinnostumaan yhteisistä asioista, saada heidät mukaan yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen ja lisätä nuorten osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuuksia.

Hallinnollisesti valtuutetut toimivat kunnanhallituksen alaisuudessa.

Nuorisovaltuusto 2018

NimiSähköposti
Puhelin
Burawat, Thiwathiwa.burawat@gmail.com044 9809250
Rämö, Ronja
ronjaramo2@gmail.com
045 8476117
Kukkola, Artturiartturi.kukkola@gmail.com045 8469050
Pahtaja, Veeraveera.pahtaja@hotmail.fi045 3178437
Soininen, Aatu
aatu.soininen@gmail.com
046 9525749
Soininen, Ellaellanoora@hotmail.com046 5640588
Tiihonen, Joelmrjokke102@gmail.com045 3312558
Torkkel, Juhojuho.torkkel@gmail.com044 5454009
Rauhamaa, Topiasrauhamaa.topias@gmail.com040 8344100
Lalu, Aleksialeksi.lalu17@gmail.com040 4156949